Modifiye Nedir?

 

Modifiye sözlük anlamı motorun gücünü artırmak, fren sistemini güçlendirmek, kabin ve karoserde bir takım değişiklikler yapmak, aracın daha süratli, görüntüsü ve hızıyla dikkati çeken bir otomobil haline getirilmesi için yapılan değişikliklerdir.Diğer otomobillerden ayırt edilen en büyük özellik de bu olsa gerek.. Modifiyenin en çarpıcı özelliği motor gücünü artırmaktır.

Daha geniş piston kullanmak ya da egzantrik milinin derecesini değiştirmek, motora güç kazandırmanın en etkin yollarıdır.Bununla birlikte, elektronik beyin programının gelistirilmesi ve hava emmeyle egzoz sisteminin modifikasyonu da örnek verilebilir. Turbo motorlarda bu işlemlerin yanında turbo valfinin basınç limitinin artırılması, intercooler’ı büyütmek ve pop-off subapı monte ederek güç artirilabiliyor.

Otomobillerde yapılan bu teknik değişiklikler sadece sürat yapması için değil, yol tutuşunu güçlendirmeyi ve frenaj kabiliyetini artırmayı da kapsiyor. Bu değişimlerin hepsini bir zincir olarakta düşünmek mümkün.Bu yüzden zincirlerden biri eksik olduğu zaman mutlaka olumsuz bir faktörle karşılaşmak kaçınılmaz oluyor.Örneğin;Gücü artırılan otomobili yolda tutmak için birtakım teknik degisiklikler yapmak ve güvenli durabilmesini saglamak için fren sistemini güçlendirmek gerekiyor. Biri eksik olduğunda, ölümle dahi sonuçlanabilecek kazaların yaşanması her an mümkün. Bu nedenle modifiye işlemini yaptırırken doğru sıralama yapmak gerekiyor.

Bu arada kullanılan parçalarin titizlikle seçilmesi mutlaka belgeli ve trafikte kullanıma uygun olduğuna dikkat etmek gerekiyor.Bu işlemi yaptırırken ilk yapılması gereken profesyonel kişilerden yardım alınması olmalıdır.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte otomobillerinde farklı zevklere göre tasarlanması sağlandı. Bu farklı tasarımların ortaya çıkmasında belkide en büyük pay motorsporlarının oldu.Kabin içindeki süslemelerden alüminyum görünümlü depo kapaklarina kadar tüm aksesuarların temelinde Motorsporları yatıyor.Dış görünümde lastik-jant, karoser kiti, farlar, far kasları, son susturucular, hava kanalları ve aynalar otomobili diğer otomobillerden farklı kılan özellikler. Bu aksesuarlardan bir bölümü, otomobilin sadece görünümüne degil, yol tutusuna da katkı sagliyor. Kabindeyse renkli göstergeler, vites topuzu, direksiyon simidi, konsol kaplamaları, koltuklar yapılan değişiklikler arasında yer alıyor.

Be Sociable, Share!