Türkiye’de Tuning

 

Sektör olarak Türkiye çok geride kalmış bir ülkedir. Bu kadar nüfusu olan ve kara,hava,deniz ulaşımının rahat bir şekilde yapıldığı bu ülkede tuning sektörü gibi büyük paraların döndüğü bir sektörde geride kalması hiç beklendik bir durum değil. Tabi buna en yukarıdan en aşşağıya kadar herkesin iyi kötü katkıları bulunuyor.

ÖRNEĞİN; Trafik kuralları, hepimizin aracına uygulamak istediği bir sürü yenilik trafik polislerinin ilgisini çekeceği ve ceza olarak bize geri döneceği için yapılamıyor.Oysa ki bunların çoğu gerek bizim araçlarımıza gerekse trafikteki diğer araçlara hiçbir zararı olmayacak görsel değişikliklerdir ama malesef bunu kimseye anlatamıyoruz.

Trafik kuralları sadece sektöre verilen tahribatın bir tanesi belki en büyüğü ama diğerlerinin de varlığını unutmayalım çünkü diğerleri doğrudan bizim tuningle ilgili çalışmalarımızdan kaynaklanıyor.Evet yanlış duymadınız sektörün böyle olmasının bir sebebide bizleriz.

Peki neler yapıyoruz? Sektörü kötü duruma sokacak;

Araçlarımıza ürün alırken en ucuzunu seçerek sektöre bir darbe vuruyoruz aslında…Kendinizi satıcının yerine koyunca anlayacaksınız bunu.’ Madem en ucuzu satılıyor o zaman ben bunun pahalısından hiç getirip boş yere para harcamayayım’ düşüncesi sizlerinde kafasında oluşurdu.O zaman bizler böyle hareket ettiğimiz müddetce piyasada kaliteli ürünlerin bulunması o kadar zorlaşıyor. Oysa herkes kaliteli olanını tercih etse satıcı onu çok sayıda getirdiği için indirimden yararlanacak ve bu da bize dönem dönem indirimle, iskonto ile geri dönecek.

Çoğunuz duyuyorsunuzdur avrupa ülkelerinde yada uzak doğuda bizim aldığımız ürünlerin hangi fiyatlarla alındığını hatta daha iyilerinin daha ucuz fiyatlarla alındığını duyunca iç geçiriyoruz.Malesef öyle olmaya devam edeceğiz gibi…

Bu aslında işin iyi tarafı daha kötüleri de var: Aracımıza ürün almak yerine eldeki ürünü değiştirmeye çalışıyoruz stop camlarını kırıp 3D yapmak gibi, bir çok basit yöntemle tuning sektörünü aslında yaralıyoruz. Sektörün ilerlemesi bizlerinde elinde ve bu ilerleyişten iyi şekilde yararlanabiliriz.Herkesi bu konuda bilgilendirmek ve bu yazıyı yazmak bile bence sektör için bir katkı sağlayabilir.

Not: Bu yazı 31 Aralık 2008 Pazartesi günü Ahmet Gök tarafından yazılmıştır. Faydalı bir içerik olduğu için tarafımızca tekrar yayınlanmıştır. Ahmet Gök’e sonsuz teşekkürler.

Be Sociable, Share!