Peugeot

Peugeot, 1734’de Jean-Pierre Peugeot tarafından kurulmuştur. İlk olarak dokumacılık alanında faaliyete geçilmiştir ve Jean-Pierre Peugeot varislerine boyahane, değirmen ve yağ fabrikasını miras bırakmıştır. Daha sonra oğulları olan Jean-Pierre II ve Jean-Frédéric, Peugeot Kardeşler şirketini kurmuşlardır. Değirmen olarak kullanılan yer çelik dökümhanesine dönüştürülmüştür. Bu dökümhane de yay, testere ve şemşiye iskeleti üretilir.

1889’da Peugeot kendinin Serpellet Peugeot adındaki aracını çıkartır. Bu araçta üç adet tekerlek bulunmaktadır. Armand Peugeot adlı araç buhar makinası ile çalışmaktadır. 1890’da ise Armand Peugeot modelini çıkartmışlar ve bu araçta Daimler’ın motoru bulunmaktadır. Bu araçta bulunan motor ise petrol ile çalışmaktadır. Bu motorun diğer Serpellet motordan bir farkı da dört tekerlekli olmasıdır. Daimler’ın teknoloji desteği ile Peugeot’un araçlarında tekerlek yerine lastik ayrıca gidon yerine direksiyon kullanılmıştır. Böylelikle Peugoet tüm teknolojik yenilikleri araçlarında uygulamayı başarmıştır.

Peugeot’un Ford ve BMW ile ortak yürüttüğü projeler sayesinde Peugeot araçları otomobil sektöründe baş markalardan olmayı başardı. Teknoloji ve ortak çalışmaları sayesinde düşük CO2 ve yüksek hacimli motorlar üretildi. Çevreye duyarlılığa önem veren Peugeot, araçları güncel teknolojiye ulaşmayı sağlamıştır.

Peugeot 607 ile beraber 1999 yılında ilk olan partikül filtreli Hdi motorla ticari şekilde otomobil piyasasına atıldı. Bu filtre sayesinde motorda yanan yakıttan çıkan çevre için olumsuzluk teşkil eden kurum adı verilen maddenin daha az zararlı hale getirilerek egzozdan atılması sağlanmıştır. Buda partikül emisyonunu %99,9 oranında azaltmıştır. Bu filtrenin Peugeot’un ürettiği diğer araçlara da uygulanması devam etmiştir.

peugeot-logo

2010 yılında 200 yıllık ticari geçmişe sahip olan Peugeot amblemindeki Aslan yeniden tasarlanmıştır. Böylelikle amblem, ‘Motion & Emotion’ imzasına daha uyumlu hale gelmiştir. Peugeot Cenevre Fuarı’nda hızlanma rekorunu kıracak %100 elektrikli modeli olan EX1’i tanıtmıştır.200 yıllık tarihe sahip olan Peugeot, çevre ve ulaşım sorunlarını çözen metropol haline gelmiştir.

Peugeot 206 WRC modeli ile Dünya Ralli Şampiyonası’nı kazanmıştır. Bu arabayla yani peugeot 206 WRC ile yarışa katılan ve kazanan Marcus Grönholm Dünya Ralli Pilotlar Şampiyonasını kazanmıştır.

2001 yıllarında ise Peugeot yeni bir model çıkarmıştır. Bu model ise 307’dir.2002 yılında Peugeot 206 ve 307 SW modelleri çıkarmıştır. Ayrıca Ford’un ve PSA’nın iş birliği ile birlikte 1,4 lt dizel yakıt hacminde yeni bir motor üretti.
2003 yılında 40.000.000 adet Peugeot üretilmiştir.

Yıllar ilerledikce Peugeot daha yeni modeller çıkarmıştır 2004 yılında Peugeot 407 ve 407 SW modelini piyasaya sürmüş bulunmaktadır.

2005 yılında ise Peugeot 307 serisini yenilemekle kalmamış, peugeot 407 coupe’yi çıkarmış ve Avrupa’da satışa sunmuştur.

Be Sociable, Share!