Artısı ile Eksisi ile Modifiye

 

Türkiye şartlarını göz önünde bulundurarak değerlendirelim bakalım modifiye neler kazandırıp neler kaybettiriyormuş.

İlk olarak kaybettirdiklerinin başında gelen ‘para’ ya gelelim. Modifiye işlemleri en çok bizlere para kaybettirir.

Yapmakla kaybettiğimiz gibi onu korumak içinde bir hayli para harcamak zorunda kalırız. Yolların bozuk olması, kıskananların araca zarar vermek istemesi, hırsızlıklar, birde araçtaki modifiye ürünleri kasko kapsamı dışındaysa vay halimize.

Birde kaybettirdiği zamanı hesaplamamız gerekir, hayatında sanayi ye gitmeyen insanlar ‘sanayi çocuğu’ diye anılmaya başlar. Şov yapa yapa ,havasını ata ata sanayiye gidip orda arabayı bırakınca yaya olarak geri dönerler.

Bu işlemler esnasında hem aracımız hemde biz bir hayli yıpranırız ve sonuç olarak iyi bir araç elde edene kadar rahat nefes alamayız. Bu kadar yıpranmanın ardından aracınızın fiyatındaki düşüş ise aracınızı satmaya karar verene kadar hiç aklınıza gelmez.

En büyük hedeflerinizden birine tam ulaştığınız için sevinirsiniz. Aracınız artık marjinal ve ilgi çekicidir fakat bu farkı sadece sizin istediğiniz kişiler değil , başta trafik polisi olmak üzere istemediğiniz bir sürü kişi bu farkın farkına varır ve sizlere biraz daha masraf açabilir.

Bir dizi kayıp verdik ve hepsi sadece biraz daha farklı, biraz daha güçlü, biraz daha bizi yansıtan
bir araç yaratmak için şimdi bize kazandırdıklarına bakalım…

İlk olarak marjinal olmaya değinelim. Yollarda milyonlarca araç içinde sizin aracınız elle gösterilir.
Otoparka arabanızı bıraktığınızda park görevlileri aracınızın anahtarını almak için birbirleriyle yarışır. Aracınız size gurur verir ve onu anlatmak kadar zevkli bir şey daha yoktur. Son olarak ta tuningpeugeot gibi web siteleri sayesinde güzel arkdaşlar tanımış, iyi dostlar edinmiş olursunuz.

Kısacası tuning zevk işidir. Maddi problemleri olmayan kişilerin kendilerine yakışır bir araba ortaya çıkarması ve manevi olarak kazanacağı birkaç şey için yukarıda saydığım bir sürü maddi kayıplara göz yumması tamamen zevk için yapılan bir fedakarlıktır. Modifiye bir tutkudur.

Not: Bu yazı 05 Mart 2008 Çarşamba günü Ahmet Gök tarafından yazılmıştır. Faydalı bir içerik olduğu için tarafımızca tekrar yayınlanmıştır. Ahmet Gök’e sonsuz teşekkürler.

Be Sociable, Share!