2017 Ehliyet Yenileme İşlemleri

 

Ehliyetler artık yenileniyor. Yeni ehliyetler 01 Ocak 2016 tarihi itibariyle yenilenmeye başladı. 5 yıl içerisinde ehliyetinizi yenilemeniz gerekiyor. Peki ehliyetinizi yenilemek için gerekli belgeleri biliyor musunuz? Bu başlıktan belgeler hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

1) Eski sürücü belgesi,
2) Nüfus cüzdanı veya Pasaport
3) Sürücü olur sağlık raporu
4) 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırılması.
5)Biometrik olarak çekilmiş güncel fotoğrafınız.

Bu işlemlerden sonra başvuru işlemleri nasıl olacak?

Yeni ehliyet almak için Emniyet müdürlüğüne bağlı http://surucurandevu.egm.gov.tr/ internet adresine giriş yaparak yeni ehliyet randevusu almak için ilgili alanlar doldurulmalı ve randevu alınmalıdır.

Yeni ehliyetler için Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren 24 milyon mevcut ehliyet yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek. Yeni tip sürücü belgesi ücreti ise 15 tl’dir.

Yeni tip sürücü belgeleri, uluslararası niteliğe sahip olacak ve diğer ülkelerde de geçerli olacak.AB standartlarına kavuşturularak 180 ülkede kullanılabilecek olan ehliyetlere yeni sınıflar da eklendi.

Be Sociable, Share!